Boxer Club Carpatia

Forum oficial al Clubului de Boxer din România
Acum este Mie Ian 17, 2018 9:02 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Mai 08, 2011 4:05 pm 
Neconectat
Moderator

Articol scris pentru clubul de boxer.

"Dupa numeroase discutii despre ce inseamna a fi sau a nu fi caine de rasa, despre statutul unui caine cu/fara pedigree in cadrul imensei mase canine de toate rasele, culorile, varietatile, marimile, am decis sa punctam si sa sintetizam cateva aspecte importante in vederea formarii unui punct de vedere al cititorului in privinta acestui subiect.

Nu de putine ori am auzit sau citit cu totii:

“Vreau un caine de rasa, dar nu imi trebuie cu pedigree, pentru ca nu ma intereseaza sa merg in expozitii.”

“Puiul m-ar costa 200 de euro, dar daca il iau cu pedigree ma costa 600 euro.”
(...)"

Puteti citi tot articolul aici: http://romaniaboxerclub.ro/index.php?id=203

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum Mai 08, 2011 9:07 pm 
Neconectat

Un articol foarte bun si foarte util... daca-mi este permis ar trebui adancita si problema samsari - crescatori... si ar trebui promovat acest articol pe cat mai multe forumuri!
Oricum o initiativa foarte buna si demna de toate laudele :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun Mai 09, 2011 9:39 pm 
Neconectat
Moderator

Multumesc pentru complimente, Mihai!

Parerea mea este ca m-am oprit acolo unde trebuia cu articolul, pe de o parte pentru ca AChR atinge oarecum si aceasta problema in materialul sau recomandat la sfarsitul articolului, pe de alta parte pentru ca clubul nu doreste sa faca polemica intr-un articol (sa recunoastem ca asa ar suna).

Articolul arata care sunt modalitatile agreate (atat de club si sunt convinsa ca si de AChR) de a alege un crescator care ofera pui: asociatiile teritoriale si cluburile de rasa; in cazul nostru, clubul de boxer, care detine deja o baza de date a crescatorilor din Romania. In acest fel, am eliminat din start varianta samsari/intermediari/magazine de animale.

Pe de alta parte, oricine isi poate spune gandurile pe aceasta tema aici, astfel incat articolul poate fi completat cu gandurile si parerile fiecaruia dintre voi, si iata cum putem cu totii sa contribuim la cultura chinologica in randul iubitorilor de boxeri.

Sa speram ca vor placea la fel de mult si celelalte articole (traduceri sau "productie" proprie) pe care le avem in lucru, orice sugestie si parere fiind bine-venite!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun Mai 09, 2011 9:51 pm 
Neconectat

foarte bun articolul. felicitari. daca citeam un astfel de articol inainte sa imi iau primul caine sigur nu imi luam fara acte. dar am facut greseala sa ma documentez in privinta actelor si importantei lor dupa ce l-am luat. asta e ... oricum nu regret .e al meu si il voi iubi pt totdeauna.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar Mai 10, 2011 11:15 am 
Neconectat
Moderator

Mai bine mai tarziu decat niciodata... multumim, Horatiu!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 3:42 pm 
Neconectat

"De notat este ca registrul C din cadrul Cartii de Origine Romane este inchis pentru rasa Boxer, astfel incat nu se poate solicita si obtine pedigree de tip C (certificat de tipicitate) pentru boxer."

De ce registrul C este inchis pentru rasa boxer, si cine a hotarit asta ?

Sunt perfect de acord cu ce s-a scris in articol dar...(pentru ca intotdeauna exista un dar)exista printre dumnevoastra crescatori care tocmai au fost descrisi in acel articol. Mi s-a cerut pe un pui de boxer 400 de euro si pe pedigree separat 200 ron (daca il vreau cu pedigree?). Conditiile in care erau crescuti puii nu vreau sa le descriu si nici nu vreau sa descriu conditiile in care erau tinuti cainii campioni (cu pedigree) , si asta in doua dintre canisele inregistrate in Boxer Club. Pe deasupra ii vad pe cei doi crescatori pe tot felul de forumuri dandu-si cu parerea despre una sau despre alta si bag de seama ca sunt si foarte apreciati de dumneavoastra . Ce ar trebui sa cred ? Ce ar trebui sa fac eu cumparatorul acum ? Sa ma iau dupa dumneavoastra si sa cumpar un boxer cu pedigree crescut in conditii jalnice , insalubre si umede (asa cum am vazut cu ochii mei) sau sa ma iau dupa instinct si sa-mi iau un "metis" de boxer crescut in conditii excelente cu parinti pe care ii cunosc de ceva ani (frecventind anumite tarcuri) dar fara pedigree Eu sunt de parere ca un caine care intra in standardul rasei dupa o examinare atenta de catre experti chinologi (asa ca dumneavoastra) ar trebui sa primeasca un act care atesta ca se incadreaza in standardul rasei. Doar de aceea sunt experti chinologi ,ca sa ateste rasa respectiva.
Cu respect Dani Popescu

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 4:50 pm 
Neconectat

ce nu-mi place cand se vorbeste la modul general!! Nimeni nu va obliga sa cumparati daca cel care va ofera puiul nu indeplineste standardele dumneavoastra! dar sincer ma indoiesc sa existe asemenea conditii la un crescator... daca gresesc atunci mii de scuze! la fel , greu de crezut ca vi s-a cerut 200 Ron pt un pedigree... din cate-mi aduc eu aminte ped-ul e undeva la 50 sau 55 ron (la ultimul cuib parca atat am dat) ; oricum astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
O zi excelenta va doresc si daca doriti va pot recomanda niste cuiburi bune la ora actuala!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 5:47 pm 
Neconectat

sper sa nu fiu gresit inteles, nu va fac mincinos , dar parca am totusi o retinere, tinand cont ca vorbiti (dupa cum precizati) de crescatori; pe multi dintre ei ii cunosc personal , pe multi chiar i-am vizitat si nu am gasit cainii tinuti in conditii mizere! acum ar trebui sa intelegeti ca un crescator nu poate sa-si tina toti cateii in casa... marea majoritate avem padocuri pt ei... unii au padocuri sofisticate cu incalzire si multe alte facilitati , altii au doar padocuri simple! e posibil sa fi fost si vre-un "accident", sa fi picat intr-un moment prost... de exemplu , eu strang dupa balosii mei(cei din padocuri nu cei din casa) de 2 maxim 3 ori pe zi... dar tinand cont ca e f cald si consuma multe lichide fac destul de multa murdarie! daca o sa veniti la mine si nimeriti intre 2 faze de curatenie e posibil sa va faceti o idee gresita! pot exista multe alte explicatii, dar nu cred ca aici se pot lamuri aceste probleme!
Ideea e ca dumneavostra va luati pui de unde doriti, iar daca ceea ce spuneti dumneavoastra este corect atunci incercati la alte canise , cu siguranta o sa fiti multumit!

O zi excelenta va doresc si bafta in gasirea puiutului potrivit, pt ca asta este cel mai important! Si asteptam poze cu viitorul "balos" :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 7:12 pm 
Neconectat

Nici nu mi-a trecut prin cap ca cineva ar putea gandi ca mint. Ceea ce spun este real.Nu incerc sa fac rau sau sa discreditez nici un crescator si cu siguranta isi iubesc cainii . Probabil ca este asa cum spuneti si am picat gresit ,dar vizita mea era anuntata.Dintr-un cuib intreg mi s-a oferit femela cea mai mica la 250 euro fara pedigree si + 200 ron cu pedigree. Vrind sa-mi aleg singur cainele am aflat ca pe cel pe care l-am ales trebuie sa dau 400 euro + 200 pedigree , mascul, acelasi cuib, aceeasi parinti dar mai aratos chipurile.Probabil crescatorul care va citi postarea isi va aduce aminte despre ce vorbesc iar daca nu, sa-si aduca aminte cum a aruncat carnea de pui cruda pe jos puilor. Nici vorba sa aiba incalzire padocurile ( daca 1m/1m inseamna padoc).Imi pare rau nu pentru el ci pentru cainii lui.Daca mergi la un crescator sa-ti iei un caine automat acel caine vine cu pedigree ca doar de aia mergi la crescator si nu la pet shop sau samsar.Asa ca nu vad de ce ar trebui sa mai existe discutii despre pedigree sau pretul acestuia. Merci inca odata pentru ajutorul dat cu postarea fotografiilor era logic. Merci!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 7:22 pm 
Neconectat

nu stiu la cine ai fost si nici nu are importanta ! regret sincer experienta dumneavoastra! ideea e sa nu renuntati :) nu exista padure fara uscaturi!! multa bafta in gasirea unui puiut sanatos! si va asteptam sa ni-l prezentati si noua :)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]